کد خبر: ۱۲۱۱۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۸
ازدواج از اصلی‌ترین نیازهای یک جامعه برای بقاست که نشان‌دهنده سلامت یک جامعه نیز به حساب می‌آید اما در حال حاضر بالارفتن سن ازدواج در میان جوانان موجب بروز بحران‌های اجتماعی خواهد شد.
به گزارش قلم نیوز، ازدواج از اصلی‌ترین نیازهای یک جامعه برای بقاست که نشان‌دهنده سلامت یک جامعه نیز به حساب می‌آید. البته ازدواج در شرع مقدس اسلام نیز به‌عنوان تکمیل‌کننده نیمی از ایمان هر فرد به شمار می‌آید. این در حالی است که در ماه‌های اخیر سخنان بسیاری درباره سن ازدواج مطرح شده است. برخی مخالفت خود را با ازدواج در سنین پایین اعلام کرده‌اند. برخی دیگر نیز اعلام محدودیت برای سن ازدواج را کاری اشتباه دانسته و به جای آن طرح جایگزین برای آشنایی با اصول زندگی را برای افرادی اعلام کرده‌اند که قصد دارند در سنین جوانی ازدواج کنند.

همه این موارد در حالی مطرح شده است که مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت آمار نگران‌کننده‌ای درباره سن ازدواج دختران و پسران ایرانی و گذر از سن باروری دهه شصتی‌ها اعلام کرده است. دستیار حقوق شهروندی معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری روز گذشته درباره طرح «جمعیت و تعالی خانواده» که برای تشویق دختران و پسران به ازدواج در سنین کمتر از 20 و 24سال بررسی و تصویب شده اظهاراتی را مطرح کرد.

شهناز سجادی این طرح را دارای اشکالاتی دانست و گفت: تعیین حداکثر سن 20 و 24 سال برای ارائه تسهیلات، ممکن است عملاً در مواردی منجر به فرهنگسازی ازدواج زودهنگام در مراحل کودکی شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مشکلات معیشتی، اشتغال و مسکن موجود در جامعه، مانع ازدواج جوانان شده است، تأکید کرد: اگر برای جوانان تسهیلاتی در امر مسکن و اشتغال توسط دولت و نهادها اتفاق بیفتد و از طرف دیگر خانواده‌های دختران نسبت به حواشی غیر ضروری ازدواج سختگیری نکنند، خانواده پسران برای امر ازدواج حتی‌الامکان حمایت مالی کنند و دختران و پسران نیز از شروع ساده و محدود در اوایل زندگی مشترک نهراسند، مشکلات ازدواج جوانان کاهش می‌یابد و اقبال و تمایل جوانان به‌خصوص پسران در امر ضروری ازدواج بیشتر خواهد شد.

البته این مقام مسوول در معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری به این نکته اشاره نکرده است که دولت درباره قانون تسهیل شرایط ازدواج برای جوانان تاکنون چه فعالیت‌هایی کرده است.

منبع: روزنامه شهروند
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: