کد خبر: ۱۲۰۲۰
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۸ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۸
نتایج آمارگیری تغییرات ماهانه تعداد دام سبک در اسفند ١٣٩٧ نشان می‌دهد که تعداد گوسفند و بره موجود در دامداری‌های کشور در این دوره نسبت به مهرماه همان سال 28.6 درصد و تعداد بز و بزغاله 24.4 درصد افزایش یافته است.
براساس جداول مراکز آمار، در مهرماه پارسال 37 میلیون و 715 هزار راس گوسفند و بره و 14 میلیون و 510 هزار راس بز و بزغاله در کشور وجود داشت. 

** روند زایش دام های مولد کاهش یافته است
جمعیت دام سبک در طول سال در حال تغییر است؛ با افزایش زایش گوسفند و بز در پاییز و زمستان، جمعیت این نوع دام‌ها افزایش می‌یابد و بهار و تابستان، با کاهش زایش و خروج دام‌های پرواری، جمعیت دام سبک کاهش می‌یابد.
بررسی های جداول آماری بیانگر این است که در اسفندماه پارسال سه میلیون و 300 میلیون راس بره و یک میلیون و 400 راس بزغاله در بهره برداری های پرورش دهنده دام سبک متولد شده است. 
مقایسه تعداد دام سبک مولد با تعداد دام زاییده شده در نیمسال دوم سال ١٣٩٧ حاکی از آن است که در ماه‌های آتی، روند زایش دام‌ های مولد در بهره ‌برداری‌ها با کاهش مواجه خواهد شد.
به گزارش ایرنا، رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: چهار هزار و 636 راس دام سبک و سنگین در پی حادثه سیل اخیر در استان‌ های مازندران، گلستان، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی تلف شدند.
«علیرضا رفیعی پور» افزود: از این تعداد، چهار هزار و 500 راس دام سبک و 136 راس دام سنگین بوده است. 
منبع: قلم نیوز
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: