کد خبر: ۱۱۹۷۰
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۴ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
بر اساس بخشنامه گمرک جمهوری اسلامی به گمرکات اجرایی سراسر کشور، پوشک بچه و بزرگسال که پیش از این جزو گروه چهارم کالایی بود و واردات آن به کشور ممنوع بود، در دسته گروه دوم کالایی قرار گرفت و ارز مورد نیاز برای واردات آن از صادرات پتروشیمی و فولاد تامین می شود.
به گزارش قلم نیوز- "رضا رحمانی" دوم دی ماه در نامه ای خطاب به «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی نوشت که براساس مصوبه شانزدهم مردادماه هیات وزیران درخصوص ساماندهی و مدیریت بازار ارز و اینکه ارز تنها به کالاهای اساسی اختصاص می یابد، بیست ردیف کد تعرفه در صورت تایید وزارت بهداشت برای دریافت ارز با نرخ رسمی اعلام می شود. 

سپس "سید مهدی نیاز" مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت به سرپرست مرکز واردات و امور مناطق آزاد ویژه اقتصادی خواست تا تغییر گروه کالایی پوشک بچه و بزرگسال از گروه چهارم به دوم در سامانه ها اعمال شود. بنابراین "علی وکیلی" این بخشنامه را بیست و چهارم اسفندماه به گمرکات اجرایی سراسر کشور ابلاغ کرد. 

از اوایل شهریورماه امسال زمزمه های کمبود پوشک بچه و افزایش دو برابر قیمت آن در بازار به گوش رسید. 

فعالان بخش تولید و توزیع پوشک بچه، ممنوعیت واردات کالا، افزایش بهای خمیر کاغذ و ترخیص نشدن مواد اولیه از گمرک را سه دلیل اصلی کمبود این محصول در بازار و افزایش قیمت آن بیان کردند.

سپس ستاد تنظیم بازار در آخرین نشست خود در بیست و چهارم شهریور ماه تصویب کرد که برای رفع مشکل افزایش تقاضای ناشی از فضای روانی، ماده اولیه «تیشو» که از خمیر کاغذ به دست می آید و پوشک آماده با قید فوریت از محل واردات برندهای معتبر تامین شود.

منبع: اقتصاد آنلاین
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: