کد خبر: ۱۱۸۳۳
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۹ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۷
بختیار:
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت: وزن لابی‌گری سیاسی در حال حاضر بیشتر از فاکتور شایسته سالاری بوده که فرصت را از مدیران توانمند می‌گیرد.
به گزارش قلم نیوز- "علی بختیار" در این خصوص، اظهار داشت: بعد از تجربه واگذاری ناموفق در صنعت پتروشیمی، تصمیم به تجمیع این واحدها در یک هلدینگ را گرفتیم. تمام تلاش برای این بود که یک مجموعه ارزشی و تخصصی به نام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس  بنا نهاده شود. اما متاسفانه با روی کار آمدن مدیران ناتوانی که از روی شایسته سالاری به این منصب گمارده نشده‌اند شاهد عقب گرد این مجموعه بزرگ از اهدافش هستیم.

وی به منظور مثالی از ناکارآمدی مدیران هلدینگ خلیج فارس به مدیرعامل این شرکت اشاره کرد و گفت: وی از مدیران بازنشسته راه‌آهن است که از صنعت پتروشیمی کمترین اطلاعی ندارد و فاقد تخصص در حوزه نفت و پتروشیمی است.

بختیار همچنین در ادامه، افزود: در یک مجموعه ارزشی و پیشرو، بحث اصلی، حفظ مدیران و‌ کارشناسان خبره آن مجموعه است.

به گفته بختیار، با روی کارآمدن مدیر عامل جدید در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، بخش عمده‌ از مدیرانی که سال‌ها در این صنعت کسب تجربه کرده بودند از مجموعه هلدینگ کنار گذاشته شدند. وی دلیل اصلی این امر را عدم آشنایی مدیرعامل فعلی هلدینگ خلیج فارس با صنعت پتروشیمی و مدیران باتجربه این حوزه می‌داند. به گفته بختیار زمانی‌که شما فردی غیرحرفه‌ای از حوزه راه‌آهن را به صنعت استراتژیک پتروشیمی وارد می‌کنید، جز آزمودن راه‌های خطا و تجربیات تلخ گذشته نباید انتظار دیگری از این فرد داشته باشید.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به این سوال که چرا مجلس و کمیسیون انر‌ژی با علم به راهبردی بودن نقش هلدینگ خلیج فارس، تدبیری برای بهبود اوضاع مدیریتی این مجموعه ندارد، گفت: متاسفانه ما بعضاً در کشور مشکلاتی از سوی لابی‌های سیاسی داریم که اجازه نمی‌دهد شایسته‌سالاری در بین مدیران رعایت شود. بختیار معتقد است که وزن لابی‌گری سیاسی در حال حاضر بیشتر از فاکتور شایسته سالاری بوده که فرصت را از مدیران توانمند می‌گیرد.

وی همچنین افزود: ما قطعا مدیران شایسته و کارآزموده‌ای داریم که می‌توانند مجموعه هلدینگ خلیج فارس را به نحوه شایسته‌ای مدیریت کنند. اما روی کار گذاشتن فردی هرچند مدیر اما غیرمتخصص در حوزه پتروشیمی می‌تواند صدمات و لطمات جبران‌ناپذیری را به این مجموعه‌ها و صنعت وارد کند که نتیجه آن در سال‌های آینده روشن می‌شود که آن زمان نیز برای چاره‌جویی بسیار دیر است.

منبع: اقتصاد آنلاین
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: