کد خبر: ۱۱۷۳۸
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۲ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۷
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: هم اکنون سند ملی اشتغال از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شده و در کمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی است.
به گزارش قلم نیوز- "عیسی منصوری" در این خصوص، اظهار داشت: همه تلاشمان بر این بوده که بررسی سند ملی را طی چند ماه اخیر تمام کنیم و طبق قواعدی که قانون برنامه ششم تعریف کرده هم به لحاظ زمانی و محتوایی کار آن را انجام دادیم.

وی با اعلام این که سند اشتغال مبتنی بر کار شایسته نیز تدوین شده و در انتظار تصویب دولت است، تصریح کرد: بنابراین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی ماههای اخیر نقش خود را کامل کرده و به خوبی انجام داده است.

منصوری با اشاره به حفظ اشتغال موجود و این که منابعی در اختیار نداریم، تاکید کرد: امر اشتغال در سال جاری کاملاً متأثر از اقتصاد کلان بوده و با توجه به کاهش رشد اقتصادی انتظار داشتیم که اشتغال هم ریزش داشته باشد و پیش بینی ما شرایط بدتری را نیز نشان می‌داد، اما به دلیل مدیریت خوب، سال ۱۳۹۷ در این حوزه مدیریت شد.

وی ادامه داد: در همین دوره تمرکز اشتغال را به سمت خدمات و صنایع خرد و کوچک بردیم و نتیجه خوبی نیز گرفته‌ایم و بخش عمده‌ای از اشتغال که در یک ساله منتهی به پاییز ایجاد شده - حدود ۶۰۹ هزار نفر - مربوط به بخش خرد، کوچک، غیر رسمی، خانگی و حمایتی بوده است.

منصوری افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این حوزه نقش زیادی دارد و به خوبی می‌دانیم که صنایع بزرگ متأثر از رشد اقتصادی است، اما در این نوع از کسب و کارها و اشتغال حمایتی و مشاغل خانگی و خرد کاملاً می‌توانیم نشانی بدهیم که در کدام بخش شغل ایجاد شده و در این حوزه‌ها برای حدود ۴۲۰ هزار اشتغال نقش داشته‌ایم و ایجاد شده که نهادهای حمایتی و البته شرایط جاری کشور هم دخیل بوده است.

معاون اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، بیان کرد: برای تثبیت اشتغال نیز برنامه داشته‌ایم و توانسته‌ایم از حدود ۳۲۰ هزار ریزش اشتغال پیشگیری کنیم و واحدهای مشکل داری که در معرض ریزش نیروی کار هستند را شناسایی کردیم و یک برنامه مشخص تثبیت اشتغال ارائه کردیم که یک سری نیاز به اقدام و برخی نیاز به مصوبات دولت و مجلس داشت که آن بخشی که نیازمند اقدامات وزارت کار و مصوبات دولت بوده انجام شده و آن بخشی که نیازمند مصوبات مجلس بود باید فرایند آن طی می‌شد.

معاون اشتغال وزارت کار، تصریح کرد: از جمله کارهایی که ما اقدام کردیم ارائه مشوق‌های بیمه‌ای، ارائه یارانه دستمزد، ایجاد گشایش در فرایندهای بیمه‌های تأمین اجتماعی و معرفی رشته‌هایی که مشمول بیمه مکرر نشوند بوده است، بنابراین در حوزه تثبیت اشتغال خوب کار کرده‌ایم.

وی ادامه داد: ۲۲ رشته نیز در دوره تحریم مشخص کردیم همانند پوشاک، it، گردشگری روستایی که در این دوره ظرفیت ایجاد اشتغال و رونق پیدا می‌کند.

منصوری توضیح داد: ظرف ۸ ماهه گذشته معادل ۲۵ میلیون یورو قرارداد بین شرکت‌های ایرانی و برندهای خارجی در حوزه پوشاک عقد قرارداد داشته‌ایم و عدد قابل توجهی اشتغال ایجاد شد.

وی افزود: با الگوی جدید مشاغل خانگی را در ۱۰ استان پیاده کردیم و نمایندگان مجلس هم آن را مشاهده کردند و صادرات مشاغل خانگی با الگوی جدید داشته‌ایم.

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تاکید کرد: هم اکنون ۵ برند را در مشاغل خانگی به دنیا معرفی کرده‌ایم و تولیدات مشاغل خانگی در استان‌ها هویت پیدا کرده‌اند.

منصوری بیان کرد: ظرف ۳ ماه گذشته مرکز فرماندهی و کنترل سیاست‌ها و کنترل اشتغال را راه‌اندازی کرده‌ایم. ما مدعی هستیم فرماندهی واحد و وحدت رویه در حوزه سیاست‌های اشتغال وجود داشته باشد و محوریت با وزارت کار باشد و زمینه آن را هم فراهم کرده‌ایم.

منصوری با بیان این که ۴ برنامه اشتغال فراگیر و روستایی، اشتغال حمایتی و ثبیت اشتغال را داریم، خاطرنشان کرد: همه این ۴ برنامه در حال حاضر اجرا می‌شوند و یک ریال پول هم نگرفته‌ایم. این که بدون پول این همه اقدام شده قابل دفاع است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: