کد خبر: ۱۱۶۶۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۸ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
نمایندگان مجلس متخلف از برخی قوانین انتخابات مجلس را از عضویت در هیئت‌های اجرایی، نظارت و شعب اخذ رأی به طور مادام‌العمر ممنوع کردند.
، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، 21 اسفند) قوه مقننه، و در جریان رسیدگی به طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی ماده 67 این طرح را با 141 رأی موافق، 14 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در جلسه مصوب کردند.

در ماده 67 آمده است در ماده 79 عبارت "و 60" حذف و در تبصره آن عبارت "مدت هشت سال" به عبارت "برای همیشه" اصلاح می شود بنابراین  ماده 79 به شرح زیر اصلاح می شود: مجازات تخلف از مقررات مواد (11) ، (24) ، (34) ، (٤� ) ، (53)  و تبصره های مربوط با رعایت مقررات قانون رسیدگی به تخلفات اداری عبارت است از کسر حقوق ، فوق العاده شغل و یا عناوین مشابه، حداکثر تا یک سوم از یک ماه تا یک سال و یا انفصال موقت از یک ماه تا یک سال.

تبصره - چنانچه مرتکب از کارکنان دولت نباشد از عضویت در هیئت‌های اجرایی، نظارت و شعب اخذ رأی برای همیشه محروم خواهد شد.

در ادامه نمایندگان با 141 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر در جلسه با حذف مواد 80 تا 85 قانون انتخابات مجلس موافقت کردند.

همچنین نمایندگان در ماده 69 تأکید کردند در تبصره ماده 87 عبارت "به مجازات جرائم مقرر در ماده 66 و تبصره ماده 53 برای این هیأت‌ها" به عبارت "به مجازات مقرر جهت جرائم مزبور" اصلاح می شود. نمایندگان با 153 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر در جلسه با این اصلاح موافقت کردند.

نمایندگان با اصلاحات عبارتی در مواد مربوط به قانون با 160 رأی موافق، 11 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده 70 تأکید شد:

1- در تبصره (1) ماده (8) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود.

2- در ماده (26) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه اصلی و فرعی» اصلاح می‌شود.

3 - در ماده (31) و تبصره آن عبارات «مرکز حوزه انتخابیه» و «حوزه‌های فرعی» به ترتیب به «حوزه انتخابیه فرعی» و «حوزه‌های انتخابیه تابعه فرعی» اصلاح می‌شود.

4- در ماده (36) عبارات «هیئت‌های اجرائی فرعی» و «مرکز حوزه انتخابیه» به ترتیب به «هیأت اجرائی حوزه‌های انتخابیه تابعه فرعی» و «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود.

5- در ماده (37) عبارت «هیئت‌های اجرائی اصلی و فرعی» به «هیئت‌های اجرائی حوزه انتخابیه فرعی و حوزه‌های انتخابیه تابعه فرعی اصلاح می‌شود.

6- در ماده (38) عبارات مرکز حوزه انتخابیه» و «هیئت‌های اجرائی فرعی به ترتیب به حوزه انتخابیه فرعی» و هیئت‌های اجرائی حوزه‌های انتخابیه تابعه فرعی» اصلاح می شود.

7- در ماده (39) عبارت «فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه» به «فرماندار با بخشدار حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود.

8- در ماده (40) عبارت «هیئت اجرائی مرکز حوزه انتخابیه و حوزه‌های فرعی» به «هیئت اجرائی حوزه انتخابیه فرعی و حوزه‌های انتخابیه تابعه فرعی اصلاح می‌شود.

9- در ماده (41) عبارات «فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه» و «بخشدار حوزه‌های فرعی» به ترتیب به فرماندار یا بخشدار حوزه انتخابیه فرعی» و «بخشدار حوزه‌های انتخابیه تابعه فرعی» اصلاح می‌شود.

10-  در ماده (44) عبارات «هیئت اجرائی فرعی» و «مرکز حوزه انتخابیه» به ترتیب به «هیأت اجرای حوزه انتخابیه تابعه فرعی» و «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود.

11- در ماده (46) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به عبارت «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود.

12-  در ماده (49) عبارات «فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌های انتخابیه» و «هیئت اجرائی و هیئت نظارت مرکز حوزه انتخابیه» به ترتیب به «فرمانداران و بخشداران حوزه های انتخابیه فرعی» و «هیئت اجرائی و هیئت نظارت حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود.

13- در تبصره (4) ماده (52) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود.

14- در ماده (53) عبارت «هیئت نظارت مرکز حوزه انتخابیه» به «هیئت نظارت حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود.

15-  در ماده (89) عبارت «مرکز حوزه انتخابیه» به «حوزه انتخابیه فرعی» اصلاح می‌شود.

منبع: تسنیم
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: