کد خبر: ۱۱۵۰۶
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۲ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۷
اکبری:
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک، گفت: برای سال آینده 21 هزار میلیارد ریال به منظور توسعه روش های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی کشور اختصاص یافت.
به گزارش قلم نیوز- "علیمراد اکبری" به برنامه های پیش بینی شده این معاونت برای سال 98 اشاره کرد و اظهار داشت: برای توسعه روش های نوین آبیاری از محل صندوق توسعه ملی 150 میلیون یورو معادل یک هزار و 500 میلیارد ریال اختصاص یافته است.

وی افزود: همچنین 6 هزار میلیارد ریال نیز از بودجه عمومی به همین منظور اختصاص یافت که در مجموع رقمی معادل 21 هزار میلیارد ریال می شود.

اکبری گفت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی با تامین این اعتبار حدود 150 تا 200 هزار هکتار پروژه های آبیاری تحت فشار را اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: در بودجه سال جاری، 350 میلیون دلار برای تکمیل طرح 46 هزار هکتاری انتقال آب با لوله به دشت سیستان اختصاص یافت که حدود 150 میلیون دلار ارز برای ادامه طرح در سال 98 باقی مانده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به اجرای قطعه دوم طرح آبیاری 550 هزار هکتاری استان های خوزستان و ایلام اشاره کرد و افزود: در بودجه سال آینده هیچ اعتباری برای آن در نظر گرفته نشده ولی در حال رایزنی با دفتر مقام معظم رهبری، سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان مجلس هستیم تا بتوانیم این طرح را اجرا کنیم.

وی بیان داشت: قطعه دوم این طرح مصوبه دولت است که باید برای آن در سطح 255 هزار هکتار کمک کند.

اختصاص هزار میلیارد ریال برای شبکه های آبیاری زهکشی

معاون وزیر جهاد کشاورزی، گفت: همچنین یک هزار میلیارد ریال برای اجرای شبکه های آبیاری زهکشی در برنامه کاری سال آینده کشور داریم.

وی افزود: در سفر اخیر رئیس جمهوری به استان گیلان برای تجهیز و نوسازی شالیزارها، 2 هزار میلیارد ریال طی 2 سال آینده پیش بینی شده است.

اکبری یادآور شد که برای موضوع تجهیز و نوسازی در خشکزارها و شالیزارها در سال آینده برنامه مفصلی داریم.

وی اظهار داشت: برای نخستین بار در کشور در بخش آب بندان ها حدود هفت هزار میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است که 50 درصد آن از منابع ملی و 50 درصد از منابع استانی تامین می شود.

اکبری یادآور شد که بودجه پیش بینی شده از منابع استانی باید 35 درصد از منابع دولتی استان تامین شود و 15 درصد را مردم پرداخت کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: با این اعتبار حدود 30 هزار هکتار از آب بندان های متروکه مرمت و بازسازی خواهد شد.

وی گفت: ظرفیت این بندان ها را که حدود 600 میلیون مترمکعب است، باید به 1.5 میلیارد مترمکعب برسانیم یعنی حدود یک میلیارد مترمکعب به حجم آب بندان های سه استان گیلان، مازندران و گلستان افزوده شود.

وی ادامه داد: برای احیای قنوات در سال 92 حدود 80 میلیارد ریال اعتبار داشتیم اما در سال 98 حدود یک هزار و 400 میلیارد ریال پیش بینی شده است که این حرکت خوبی در بحث قنات است.
اکبری افزود: قرار است با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور طی یک تفاهم نامه، کاری مشترک برای احیای قنات ها انجام دهیم.

وی گفت: سازمان جنگل ها از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری در سال آتی 150 میلیون یورو اعتبار دارد که قرار است با اعتبار احیای قنوات معاونت آب و خاک طرحی به صورت مشترک انجام می شود.

وی با بیان اینکه طرح به صورت جامع دیده می شود، اضافه کرد: در اجرای این طرح در بالادست قنوات کشور کار آبخیزداری توسط سازمان جنگل ها انجام شده و لایروبی، مرمت و احیای قنوات توسط معاونت آب و خاک اجرا خواهد شد تا بتوانیم آبدهی قنات های کشور را برد.
وی افزود: با اجرای این طرح حدود هفت هزار کیلومتر قنات در کشور احیا می شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: