کد خبر: ۱۱۲۲۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۰ - ۱۲ اسفند ۱۳۹۷
بهمنی مطرح کرد؛
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره مصوبه مجلس درمود افزایش حقوق‌ها، گفت: آن ۲۰ درصد افزایش حقوق بر جای خود باقی است. این ۴۰۰ هزار تومان بخشی از آن ۲۰ درصد است. از این ۲۰ درصد ۴۰۰ هزار تومان آن را پرداخت می‌کنند و مابقی به هر میزان که باقی ماند به صورت پلکانی پرداخت می‌کنند یعنی ممکن است یک رقم قابل توجهی هم در توزیع پلکانی شامل حال کارمندان دولت بشود.

به گزارش قلم نیوز- "محمود بهمنی" در توضیح جزئیات مصوبه روز گذشته (شنبه) مجلس که حقوق کارکنان دولت ۴۰۰ هزار تومان به اضافه ده درصد پلکانی افزایش پیدا می‌کند، اظهار داشت: مصوبه دیروز مجلس موضوعی بود که نمایندگان پیشنهاد دادند، در جلسه قبل تعیین شد که حقوق کارکنان دولت ۲۰ درصد افزایش پیدا کند و امروز گفتند در این صورت ممکن است به طبقات پایین کمتر برسد و به آن‌ها اجحاف شود چراکه حقوق‌شان کم است.

وی تاکید کرد: نمایندگان به مصوبه‌ای رای دادند که بر اساس ۴۰۰ هزار تومان به صورت حداقل از این افزایش حقوق ۲۰ درصدی را کنار نمی‌گذارند (به این معنا که به همه کارکنان پرداخت می‌شود) در ادامه بقیه را به صورت پلکانی توزیع می‌کنند یعنی همه کارکنان حداقل ۴۰۰ هزار تومان افزایش حقوق را دارند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، تصریح کرد: در محاسبات باید توجه کرد که این موضوعات چقدر مورد توجه قرار گرفته که آیا ضرایب مالیاتی که بالا می‌رود چیزی برای آن‌ افرادی که حقوق بالا می‌گیرند باقی می‌ماند یا نه. این موضوعی است که باید روشن شود ولی خوبی آن این است که این حقوق‌بگیران بالا از یک حداقل بهره‌مند شوند و از آن سمت هم که پلکانی تقسیم می‌کنند دوباره رقمی هم آنجا شامل حالشان بشود.

رییس پیشین بانک مرکزی، گفت:‌ آن ۲۰ درصد افزایش حقوق بر جای خود باقی است. این ۴۰۰ هزار تومان بخشی از آن ۲۰ درصد است. از این ۲۰ درصد ۴۰۰ هزار تومان آن را پرداخت می‌کنند و مابقی به هر میزان که باقی ماند به صورت پلکانی پرداخت می‌کنند یعنی ممکن است یک رقم قابل توجهی هم در توزیع پلکانی شامل حال کارمندان دولت بشود. مفهوم این مصوبه این نیست که به همه کارکنان دولت ۴۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود بلکه این ۴۰۰ هزار تومان بخشی از آن ۲۰ درصد است.

وی تاکید کرد: پس از پرداخت آن ۴۰۰ هزار تومان، بودجه‌ای از آن ۲۰ درصد در دست دولت باقی می‌ماند که آن را باید به صورت پلکانی توزیع کند. این توزیع پلکانی باید محاسبه شود که برای هرکس چه میزان است.

بهمنی با اشاره به نامه نوبخت به لاریجانی مبنی بر اینکه مصوبه مجلس قابل اجرا نیست، گفت:‌ چرا دولت  می‌گوید قابل اجرا نیست، باید دید دلیلشان چیست. مثل این است که شما ۱۰۰ تومان پول دارید ۱۰ تومان آن را به ده نفر می‌دهید و ۹۰ تومان آن را به صورت پلکانی توزیع می‌کنید. بودجه شما که برای افزلیش حقوق‌ها مشخص است اگر از پس این برنیاید که به حقوق‌ها اضافه نمی‌شود. تازه همین ۲۰ درصد با توجه به میزان تورم و مشکل معیشتی مردم کم است. حتی همین هم ما می‌گوییم باز هم جواب وضعیت معیشتی مردم را نمی‌دهد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا این نگرانی وجود دارد که دولت آن میزان باقی‌مانده که باید به صورت پلکانی توزیع کند را بیشتر به مدیران و مسئولان رده بالا اختصاص دهد؟بیان کرد: نه اصلا چنین چیزی نیست و این نگرانی نمی‌تواند وجود داشته باشد. توزیع پلکانی نزولی به سمت بالا است یعنی دهک‌های پایین جامعه مبلغی بیشتر دریافت می‌کنند و برای حقوق بگیران بالا درصد پایینی می‌رسد. این‌ها نمی‌شود. پلکانی یعنی دهک‌هایی که ضعیف هستند سهم بیشتری دریافت می‌کنند و این میزان کم می‌شود تا به رقمی ناچیز در حقوق‌های بالا برسد.

 


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: