کد خبر: ۱۰۹۸۹
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۶ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۷
توسط اعضای شورای شهر؛
اعضای شورای اسلامی شهر تهران کلیات اصلاحیه مصوبه مربوط به برج باغ ها را به تصویب رساندند.

به گزارش قلم نیوز- موضوع بررسی لایحه «اصلاحیه مصوبه دستورالعمل ماده ۱۴ قانون زمین شهری تهران (پیوست سوم سند طرح جامع تهران) یکی از موضوعات این جلسه شورای شهر تهران بود که کلیات آن با ارائه گزارش کمیسیون معماری و شهرسازی و سلامت، محیط زیست و خدمات شهری به مرحله نقد و نظر اعضای شورای شهر تهران گذاشته شد.

"ناهید خداکرمی" در مخالفت با این طرح عنوان کرد: اینکه حفظ باغات و فضای سبز باید اولویت مدیریت شهری باشد در عمل نشان داده شده است اما این لایحه نشان می دهد که ما داریم این مصوبه را بر اساس حقوق مالکانه و انتفاع شخصی مصوب می کنیم و این در حالی است که همواره مصوبه پیشین را به خاطر داشتن چنین دیدگاهی سرزنش می کنیم.

وی اظهار داشت: همه مردم شهر نسبت به باغات شهرشان حق دارند و اجرای چنین مصوبه ای ما را به سمت محو شدن باغات از شهر پیش می برد و این در حالی است که ما می توانیم یک استراتژی جدیدی در این خصوص بیاندیشیم.

"علی اعطا" در موافقت با این لایحه، اظهار داشت: این لایحه از موضوعات حساس و پرکار شورا به حساب می آید و ما باید منافع مالکان را همراستا کنیم.

وی اظهار داشت: ما اگر هر نوع فعالیتی را در باغ ممنوع کنیم نمی توانیم موجب حفظ باغ شویم بلکه باید مالک منتفع شود تا باغ را به این وسیله حفظ کنیم از این روی است که ما داریم مقدار زیادی از زیربنا را می گیریم و در ازای آن تعدادی از فعالیت های سود آور را برای آن تعریف می کنیم.

"احمد مسجد جامعی" نیز در همین خصوص بر ضرورت نگاه کل نگر برای حفظ باغات تاکید کرد و گفت: با ارائه طرح های موضوعی نمی توانیم این باغات را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی در اجرای مصوبه شورا است که باید نظارت را در این خصوص افزایش دهیم.

مسجد جامعی با بیان اینکه دیگر مشکل موجود هزینه بالای نگهداری باغ نسبت بلکه تخریب آن است بر حفظ حقوق مالک برای حفظ باغ تاکید کرد.

وی همچنین اظهار داشت: می توان به مانند باغات اصیل ایرانی اجازه ساخت در حد کوشک در باغات شهر را داد.

در نهایت کلیات این لایحه با ۱۷ رای موافق به تصویب رسید و  پس از آن اعضای شورای شهر تهران به بررسی جزئیات لایحه پرداختند و پس از یک بار تمدید وقت جلسه، بررسی ادامه جزییات لایحه به جلسه بعدی موکول شد.

 


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: