کد خبر: ۱۰۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۹ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۷
آیین‌نامه غربالگری ژنتیکی و قانون آموزش و تربیت فنی حرفه‌ای در دولت تصویب شد.

به گزارش قلم نیوز- هیئت وزیران، در جلسه امروز (چهارشنبه) به ریاست حجت‌الاسلام "حسن روحانی" آیین‌نامه اجرایی قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی را تصویب کرد.

این آیین‌نامه با هدف ترویج و تقویت فرهنگ کار، تولید، کارآفرینی و اخلاق حرفه‌ای مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و ملی، آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد متناسب با نیازهای بازار کار فعلی و آتی و ارتقای توان کارآفرینی، افزایش نقش آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و ایجاد هماهنگی و تعامل بین این نظام با سایر نظام‌های آموزشی و اقتصادی تهیه و تصویب شده است.

کمک به تولید ثروت و کاهش فقر در جامعه از طریق توانمندسازی نیروی کار و کمک به افزایش اشتغال، خوداشتغالی و کاهش بیکاری، ارتقای کیفیت آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی مبتنی بر چارچوب صلاحیت حرفه‌ای ملی و کاهش فاصله میان سطح شایستگی‌های مورد نیاز فعلی و آتی بازار کار و شایستگی شاغلان در کشور، از دیگر اهداف آیین‌نامه یاد شده است.

تصویب آیین‌نامه اجرایی مربوط به صدور گواهی غربالگری ژنتیک و میزان کمک برای آزمایش ژنتیک

دولت در ادامه، آیین‌نامه چگونگی مراحل صدور گواهی و میزان کمک بهزیستی و کمیته امداد امام‌خمینی (ره) جهت انجام آزمایش های ژن شناسی (ژنتیک) را تصویب کرد.

به موجب آیین‌نامه فوق، کلیه متقاضیان ازدواج موظفند جهت ثبت قانونی ازدواج دائم، گواهی انجام غربالگری در شبکه‌های بهداشت و درمان را به منظور شناسایی ازدواج‌های پرخطر ژنتیکی به دفاتر ازدواج ارائه نمایند.

مراکز غربالگری ژنتیکی موظفند ضمن صدور گواهی انجام غربالگری، زوجینی را که براساس نتایج غربالگری ازدواج در معرض خطر ژنتیکی تشخیص داده شوند، به مراکز مجاز مشاوره ژنتیک معرفی نمایند.

مراکز مشاوره ژنتیک نیز موظفند ضمن اطلاع‌رسانی لازم به زوجین نسبت به امکان برخورداری از حمایت‌های موضوع این آیین‌نامه، افراد نیازمند در معرض خطر را در صورت تقاضا جهت "آزمون وسع" به مراکز اعلام شده سازمان و کمیته امداد امام‌خمینی(ره) معرفی نمایند. براساس نتیجه آزمون وسع، زوجین برای انجام آزمایش تشخیص ژنتیک به آزمایشگاه‌های مربوط معرفی می‌شوند.

مشارکت ایران در نمایشگاه بین المللی اکسپو 2020 دبی

با تصویب هیئت وزیران، شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مسئول سازماندهی، اجرا و بهره‌برداری پاویون ایران برای شرکت در نمایشگاه بین المللی اکسپو 2020 دبی در امارات متحده عربی تعیین شد.

دولت این تصمیم را با توجه به سوابق مشارکت جمهوری اسلامی ایران در اکسپوهای جهانی سال‌های گذشته و همچنین با هدف فراهم شدن فرصتی جهت ارائه دستاوردها و ظرفیت‌های بزرگ فرهنگی، علمی، اقتصادی و تجاری ایران در این نمایشگاه اتخاذ کرد.

منبع: تسنیم

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: