کد خبر: ۱۰۳۵۵
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۴ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
ابتکار:
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری، گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار اشتغال خانگی زنان در پورتال وزارت رفاه به ثبت رسیده و ما دنبال این هستیم که طرحی بیابیم که مسئله ضمانت برای زنان حل شود و اینگونه بخشی از نیازهای زنان کارآفرین نیز برطرف خواهد شد و این موضوع در بودجه سال ۹۸ در نظر گرفته شده است.

به گزارش قلم نیوز- "معصومه ابتکار" در پنجمین جلسه شورای هماهنگی کارگروه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، اظهار داشت: در زمینه حمایت از زنان سرپرست خانواده برنامه های ویژه برای آنها در حال انجام است و در حال حاضر بهزیستی و معاونت رفاهی وزارت تعان کار و اجتماعی اقدامات خوبی انجام داده اند که امیدوارم با رویه بهتر و جدی دنبال شود.

وی گفت: اطلس زنان و خانواده را معاونت زنان منتشر کرده که در حال حاضر موجود است و این اطلس به صورت استانی تهیه شده و ۱۹۲ نقشه موضوعی دارد.

ابتکار با اشاره به اینکه از این اطلس می توان برای سیاستگذاری و برنامه ریزی در بخش های مختلف استفاده شود، افزود: شرایط هر استان برای اشتغال و وضعیت زنان سرپرست خانواده متفاوت است و باید بر اساس آن، برنامه ریزی کرد.

وی بیان کرد: دختران تحصیلکرده دو تا سه برابر پسران تصحیلکرده بیکار هستند که این موضوع نیاز به برنامه ریزی جدی دارد.

معاون امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه  ۴۲ درصد از ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات پایدار روستایی را زنان کسب کرده اند و تا دو برابر نسبت به مردان، زنان روستایی کارکرد موفقیت آمیزی داشته اند.

وی همچنین با اشاره به کارگروه اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی، افزود: علاوه بر این دو کارگروه، طرح کسب و کار زنان از دیگر کارهایی است که شروع شده است و جشنواره ای نیز برای معرفی زنان کارآفرین موفق برگزار کرده ایم که ادامه خواهد داشت.

ابتکار ادامه داد: در حال حاضر طرح زنان نسل تحریم را داریم که بخشی از آن را رونمایی کرده ایم به طوری که ۱۰۰ زن کارآفرین خود را داوطلبانه در سایت معرفی کرده اند و مردم می توانند به آنها رای داده و به این ترتیب کارآفرین نمونه معرفی می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری نشست های تخصصی در مورد اشتغال و کارآفرینی زنان، گفت: توانسته ایم مشکلات اشتغال و کارآفرینی زنان را احصا کنیم و نقایص آموزشی و مهارت اولیه کسب و کار را نیز رفع نماییم که در این خصوص وزارت ارتباطات همکاری خوبی داشته است.

ابتکار تصریح کرد: تفاهم نامه سه جانبه ای با شورای اجتماعی کشور و سازمان فنی و حرفه ای در مورد توان افزایی زنان سرپرست خانوار انجام شده است.

معاون امور زنان و خانواده، افزود: در خصوص نرخ مشارکت اقتصادی و اشتغال زنان، فراز و نشیب هایی وجود دارد به همین دلیل اشتغال غیر رسمی و خانگی زنان که میزان آن بالاست مورد ارزیابی قرار گرفته و به دلیل اینکه این اشتغال ثبت نمی شود به همین دلیل جزو مشاغل نیز محاسبه نشده است.

وی گفت: یک میلیون و۳۰۰ هزار اشتغال خانگی زنان در پورتال وزارت رفاه به ثبت رسیده و ما دنبال این هستیم که طرحی بیابیم که مسئله ضمانت برای زنان حل شود و اینگونه بخشی از نیازهای زنان کارآفرین نیز برطرف خواهد شد و این موضوع در بودجه سال ۹۸ در نظر گرفته شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: