کد خبر: ۱۰۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۳ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
وزیر کشور مطرح کرد؛
وزیر کشور، گفت: باید تا پایان برنامه ششم توسعه، گام بزرگی حداقل در زمینه اولویت‌بندی‌ها و نحوه اجرای طرح کاداستر در کشور برداریم.

به گزارش قلم نیوز- "عبدالرضا رحمانی فضلی"  در نشست بررسی تخلفات تصرف اراضی ملی که در وزارت کشور برگزار شد، ضمن تاکید بر ضرورت برخورد با انواع تصرفات اراضی ملی در کشور، یکی از موضوعات مهم این حوزه را مدیریت یکپارچه برشمرد و اظهار داشت: مدیریت باید اعم از دستگاه‌های متولی و مناسبات و ارتباطات دستگاه‌ها و قوانین و مصوبات باشد و به نوعی در برگیرنده همه این موارد باشد.

وی افزود: باید دستگاه خاصی با نقش و توانایی هماهنگ‌کنندگی متولی این کار شده و یا ستادی در این زمینه تشکیل شود تا بتواند توان همه دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی را در یک جهت هماهنگ کرده و به کار گیرد.

وزیر کشور در ادامه به اهمیت اجرای طرح "کاداستر" در کشور اشاره کرد و گفت: باید ضمن شناسایی ضعف‌ها و کمبودهای این حوزه، مشکلات اجرای طرح را نیز احصا کنیم. همچنین برای پیشبرد هرچه بهتر کار، بایستی متولیان امر، در کنار ریشه‌یابی و حل مشکلات و موانع کار، طرح کاداستر را با بهره‌گیری از فن‌آوری‌ها و شیوه‌های نوین، بازطراحی و اجرا کنند.

رحمانی فضلی در ادامه به نقش استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور در ساماندهی اراضی و جلوگیری از تصرفات غیرقانونی اشاره کرد و بیان کرد: باید تا پایان برنامه ششم توسعه، گام بزرگی حداقل در زمینه اولویت‌بندی‌ها و نحوه اجرای طرح کاداستر در کشور برداریم.

وی ضمن اشاره به طرح ارائه شده در این نشست در خصوص تعیین تکلیف تخلفات سنواتی تصرف اراضی ملی دستور داد، براساس این طرح که مشتمل بر نظرات کارشناسی دستگاه‌های مرتبط و مسئول بوده و همچنین پیشنهادات جدید ارائه شده در جلسه، طرح تفصیلی کاملی تهیه شود تا در خصوص وضعیت و تعیین تکلیف تصرفات پیشین و همچنین نحوه جلوگیری از هرگونه اعمال تصرفات جدید به یک برنامه جامع و تدوین قانون مشخص و واحد از میان قوانین مختلف موجود در این حوزه برسیم و همه دستگاه‌ها بر مبنای یک روند قانونی مورد اجماع؛ عمل کنند.

وزیر کشور همچنین بر لزوم تدوین طرحی در جهت رصد، کنترل و نظارت بر اراضی ملی با همکاری شوراهای تأمین استان، استانداران و فرمانداران برای ارائه در هیئت دولت تاکید کرد. 

رحمانی فضلی در ادامه تعیین زمان‌بندی مشخص در این زمینه را یکی از نکات مهم در جهت به نتیجه رسیدن طرح‌ها و برنامه‌ها دانست و در ادامه بر لزوم مرتبط کردن سامانه‌های دستگاه‌های مسئول در جهت اجماع اطلاعات و تعیین وضعیت اراضی و مشخصات آن تاکید کرد. 

وی در پایان با یادآوری تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور در خصوص اهمیت و لزوم توجه بیش از پیش به حفظ اراضی ملی، از متولیان این امر در کشور خواست بر حفظ و صیانت از اراضی ملی و نگهداری هرچه بهتر و بیشتر  اراضی کشور در مقابل تخلفات و تصرفات غیرقانونی، اهتمام ورزند.

وزیرکشور بیان کرد: از نظر وزارت کشور چنین اقداماتی خدشه وارد کردن بر حاکمیت بوده و مطلقاً غیرقابل تحمل است. این مورد دغدغه و نگرانی همه مسئولان کشور  است و بایستی به جد با این موارد برخورد کرد. 

گفتنی است، این نشست با حضور دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور، جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، نمایندگان وزارت اطلاعات، وزارت جهادکشاورزی، وزارت راه و شهرسازی، سازمان محیط زیست و استانداران تهران، اصفهان و کرمان برگزار شد. 

دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه وزارت کشور و همچنین نماینده وزارت اطلاعات، در ابتدای این نشست، گزارشی از وضعیت اراضی ملی کشور، همچنین تخلفات و تصرفات در این حوزه و اقدامات انجام شده در جهت فراهم شدن زمینه برگزاری این جلسه ارائه کردند.

منبع: تسنیم

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: