کد خبر: ۱۰۰۹۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۲ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۷
خزانه دار شورای شهر تهران، گفت: 82 درصد کل مصارف شهرداری در مهر و آبان و آذر ماه 1397 از جنس هزینه های جاری بوده است.
به گزارش قلم نیوز- "حسن رسولی" صبح امروز (سه شنبه) در جلسه شورای شهر تهران با ارائه گزارش حساب های درآمد و هزینه شهرداری تهران در سه ماهه (مهر و آبان و آذر) و ارزیابی میزان انطباق آن با بودجه مصوب سال 97، اظهار داشت: در ارزیابی کلی، شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب شورا موظف بوده است در برش عملکردی سه ماهه خود نسبت به تامین منابع در سقف 43 هزار و573  میلیارد ریال اقدام و به همین میزان مصارف خود را نیز تنظیم کرده و تعادل میان منابع و مصارف را برقرار کند.

وی افزود: در این راستا در این سه ماه شهرداری توانسته مبلغ 35 هزار و 924 میلیارد ریال (معادل 82 درصد) منابع مالی را تحصیل کند.

رسولی با بیان اینکه شهرداری تهران در این مدت با 82 درصد تحقق درآمد و 18 درصد کسری بودجه مواجهه بوده است، تصریح کرد: شهرداری مبلغ 23 هزار و 486 میلیارد ریال هزینه در سه ماه مهر و آبان و آذر منظور کرده است و از کل منابع حاصله 65 درصد هزینه ها ثبت شده که ثبت این میزان مصارف برای سه ماه، بیانگر فاصله زمانی در نحوه ثبت رویدادهای مالی شهرداری است. به عبارتی هر چند این فاصله نسبت به ماههای گذشته کاهش پیدا کرده ولی عدم ثبت 35 درصدی هزینه ها در دفاتر مالی نشان دهنده عدم رفع نقایص ثبت این رویداد مالی است.   

خزانه دار شورای شهر تهران درباره عملکرد تامین منابع در فصل پاییز امسال نیز با بیان اینکه شهرداری تهران کسری عملکردی 7هزار و 649 میلیارد ریالی (معادل 18 درصد) نسبت به بودجه مصوب دارد که عمده این کسری عملکرد مربوط به بخش درآمدها است. گفت: درآمدهای مصوب سه ماهه مبلغ 20هزار و 688 میلیارد ریال است، اما شاهد عملکرد 14هزار و 960 میلیارد ریالی در مجموع سه ماه هستیم که نسبت به مصوب شورا با کسری عملکرد 5هزار و 728 میلیارد ریال (معادل 28 درصد) در این بخش مواجه هستیم.

وی افزود: شهرداری برای جبران این کسری سه ماهه می بایست 5 هزار و 728 میلیارد ریال را در ماه های آتی مازاد بر تکلیف جذب کند.

رسولی با بیان اینکه درآمد حاصل از واگذاری دارائی های سرمایه ای که عمدتا مربوط به عوارض تغییر کاربری، واگذاری مازاد تراکم مجاز و فروش اموال و املاک شهرداری است، مصوب سه ماهه مبلغ 18هزار و 633 میلیارد ریال است، گفت: اما شاهد عملکرد 14هزار و 152 میلیارد ریال در سه ماه و کسری عملکرد 4هزار و 481 میلیارد ریالی یعنی 24 درصد هستیم. شهرداری برای جبران این کسری می بایست 4 هزار و 481 میلیارد ریال را در ماه‌های آتی مازاد جذب کند.

وی با بیان اینکه شهرداری در بخش درآمد حاصل از تملک دارائی های مالی این سه ماه، مبلغ 6 هزار و 809 میلیارد ریال یعنی 19 درصد از درآمد خود را از این محل تامین کرده است، اعلام کرد:‌ شهرداری تهران برای تامین درآمدهای خود مکلف به تامین 4هزار و 248 میلیارد ریال منابع از این محل بوده است.

خزانه دار شورای شهر تهران درباره عملکرد حساب هزینه فصل پاییز ۹۷ نیز گفت: عملکرد حساب مصارف سه ماهه مصوب، مبلغ 39هزار و 609 میلیارد ریال است. طبق رویدادهای ثبت شده در دفاتر مالی، شهرداری تهران در این بخش کسری عملکردی 16هزار و 144 میلیارد ریالی یعنی 40 درصد نسبت به بودجه مصوب دارد، عمده این کسری عملکرد مربوط به بخش تملک دارائی های سرمایه ای است، در حالی که شهرداری مکلف به هزینه 17 هزار و 121 میلیارد ریال یعنی معادل 43 درصد منابع در این محل بوده است اما شاهدیم مبلغ 2 هزار و 930 میلیارد ریال معادل 17 درصد از مصارف سه ماهه را در بخش تملک دارایی های سرمایه ای که عمدتا به هزینه های توسعه شهر و اجرای پروژه های عمرانی اختصاص می یابد، هزینه کرده است.

رسولی ادامه داد:‌ رقم کل مصارف هزینه ای، مصوب سه ماهه مبلغ 18 هزار و 210 میلیارد ریال است اما شاهد عملکرد 19 هزار و 345 میلیارد ریال در سه ماه مهر و آبان و آذر هستیم، به عبارتی 82 درصد کل مصارف شهرداری در مهر و آبان و آذر ماه 1397 از جنس هزینه های جاری بوده است.

وی گفت: رقم کل مصارف تملک دارائی های مالی  یا همان هزینه های بازپرداخت وام ها، تسهیلات و دیون، مصوب سه ماهه مبلغ 4 هزار و 278 میلیارد ریال است. اما شاهد عملکرد یک هزار و 210 میلیارد ریالی (معادل 28 درصد) هستیم. این سرفصل طی 3 ماه با 72 درصد کمبود نقدینگی روبرو بوده البته مطمئنا هزینه های قطعی و پرداختی بیش از ارقامی است که در گزارش شهرداری به آن اشاره شده است.

رسولی همچنین درباره عملکرد نه ماهه هزینه و درآمد شهرداری تهران نیز گفت: شهرداری بر اساس بودجه مصوب شورا موظف بوده است در برش عملکردی نه ماهه خود نسبت به تامین منابع در سقف 130هزار و 721 میلیارد ریال اقدام و به همین میزان مصارف خود را تنظیم و تعادل میان منابع و مصارف را برقرار کند، اما در برش عملکردی نه ماهه امسال توانسته مبلغ 98هزار و 717 میلیارد ریال (75 درصد) منابع را تحصیل کند.

وی ادامه داد:‌ شهرداری در ۹ ماهه امسال مبلغ 37هزار و 907 میلیارد ریال هزینه در نه ماهه معادل 32 درصد مصارف خود را ثبت و به شورا ارائه کرده، مطمئنا شهرداری هم اکنون مازاد درآمد بر مصارف معادل 68 درصد ناشی از این گزارش را در خزانه خود موجودی ندارد و هزینه کرده است.

رسولی با بیان اینکه تعیین تکلیف حساب های فی مابین شهرداری پایتخت و دستگاه های اجرایی دولت یکی از مهمترین اهداف حوزه مدیریت شهری دوره پنجم است، گفت: با این هدف از ظرفیت مجمع 51 نفره امید (نمایندگان مجلس و شورای شهر) به ریاست آقای عارف استفاده کرده‌ایم و جلساتی با رئیس جمهور  و معاون ایشان یعنی رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه داری کل) برگزار شده است که در نتیجه هم سویی و توافق صورت گرفته، نمایندگان طرفین مسئول شدند به موضوع رسیدگی و اظهار نظر کنند. سازمان حسابرسی کشور نیز به عنوان داور و مرجع رسیدگی به ادعاهای آنان تعیین شده است و این فرآیند هم اکنون ادامه دارد.

خزانه دار شورای شهر تهران ادامه داد:‌ بر اساس گزارش اول بهمن جاری سرپرست وقت معاونت مالی و اقتصاد شهرداری، کل مطالبات ادعایی شهرداری نه ادعاهای تایید شده، طی 9 ردیف مربوط به سالهای 95 و 96 مبلغ 18هزار و 873 میلیارد تومان اعلام شده است. از این رقم تاکنون مبلغ یک هزار و 367 میلیارد تومان معادل 2. 7 درصد که به تائید سازمان حسابرسی و خزانه داری کل کشور رسیده بصورت اوراق تسویه اسناد خزانه از سوی دولت به شهرداری پرداخت شده است.

رسولی در پایان گفت: هر چند رقم دریافتی ناچیز است، اما اراده دولت برای تحقق این مهم و اهتمام شهرداری ستودنی است.
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: