کد خبر: ۱۰۰۲۰
تاریخ انتشار: ۱۹:۱۱ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران اعلام کرد: این بانک در بخش خدمات ارزی سازو کارهای تخصصی و ویژه ای را برای شرایط خاص تدارک دیده است به گونه ای که صادرکنندگان و واردکنندگان مواد اولیه به هیچ عنوان در دریافت خدمات ارزی مشکلی حس نخواهند کرد.

علی صالح آبادی با برشمردن مزیت های صادراتی مختلف و متنوع کشور و سیاست های جمهوری اسلامی ایران با هدف فاصله از اقتصاد نفتی گفت: سالهاست که جمهوری اسلامی تلاش دارد از اتکای صرف به درآمدهای نفتی رهایی یابد و برای توسعه برون گرایی اقتصادی، از اوایل دهه هفتاد به این سو به صورت جدی، حمایت از صادرات غیر نفتی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی گسترش صادرات را دلیل اصلی ایجاد «اگزیم بانک ها» در سراسر دنیا دانست و گفت: اوایل دهه 70 بانک توسعه صادرات ایران با بهره مندی از منابعی که دولت در اختیار این بانک قرار داد با هدف تامین مالی صادرات کشور آغاز به کار کرد؛ سرمایه ای که در طول زمان افزایش یافت و در کنار خدماتی چون اعطای خطوط اعتباری و استفاده از حساب ذخیره ارزی به کمک صادرات غیر نفتی شتافت.

صالح آبادی اظهار داشت: اهمیت بیش از پیش مقوله صادرات غیرنفتی به دلیل تحریم هایی که از دهه 90 با آن روبرو بوده و هستیم بر همگان روشن است؛ با تشدید تحریم ها و محدودیت در فروش نفت، این ظرفیت ارزآوری صادرات غیرنفتی است که می تواند جایگزین درآمدهای نفتی شده و الزام تامین مالی بخش خصوصی و حمایت از آن به منظور توسعه صادرات غیر نفتی روشن می شود.

مدیرعامل اگزیم بانک ایران اظهار داشت: در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، این سیاست با قدرت بیشتری دنبال شده به طوری که سال های اخیر شاهد تصویب و ابلاغ بسته های حمایت از صادرات از سوی دولت بوده ایم که عمده تمرکز آن بر توسعه صادرات غیر نفتی است؛ براساس بسته توسعه صادرات غیر نفتی، صندوق توسعه ملی، نزد بانک توسعه صادرات سپرده گذاری کرده است.

صالح آبادی به تشریح روند سپرده گذاری های ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی نزد بانک توسعه صادرات در سالهای اخیر پرداخت و گفت: این سپرده گذاری با هدف حمایت مالی از صادرات کشور صورت پذیرفته و در آن قراردادهایی در قالب عاملیت برای توسعه بسترهای صادراتی منعقد شده که کمک شایانی به موضوع توسعه صادرات کرده است.

** 2 راهبرد بانک برای توسعه صادرات غیرنفتی

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در ادامه به تشریح راهبردهای این بانک در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در شرایط خاص کشور پرداخت و گفت: بانک توسعه صادرات در شرایط حال حاضر کشور 2 هدف ارائه تسهیلات و خدمات بانکی را در دستور کار خود قرار داده است و با جدیت آنها را دنبال می کند.

به گفته صالح آبادی، در حوزه ارائه تسهیلات بانکی، این بانک از منابعی که در اختیار دارد از جمله منابع صندوق توسعه ملی، براساس نظام نامه صندوق، به مناطق کمتر توسعه یافته، دانش بنیان و یا طرح و سرمایه در گردش به فعالان اقتصادی صادرات محور تسهیلاتی با نرخ های مصوب تخصیص می دهد؛ از سوی دیگر تسهیلاتی از محل منابع بانک و خطوط اعتباری بانک مرکزی براساس ضوابط جاری بانک به حوزه صادرات کشور ارائه می شود.

صالح آبادی بیان داشت: آنچه بانک توسعه صادرات به عنوان هدف اصلی در حوزه تسهیلات دنبال می کند اینکه در حوزه ارزی و ریالی نیاز فعالان اقتصادی را در قالب های مختلف از جمله سرمایه در گردش و تامین مالی طرح ها برطرف کند.

وی اولویت بانک توسعه صادرات را در بخش تسهیلات، اتمام پروژه های تامین مالی شده از سوی بانک توسعه صادرات اعلام کرد و گفت: بنا داریم در سال پیش رو، بسیاری از طرح هایی که به طور عمده به صورت ارزی تامین مالی شده اند را به پایان رسانده و در شرایط تحریم حمایت همه جانبه خود را تا تکمیل قرادادهای منعقد شده و راه اندازی به موقع طرح ها ادامه دهیم.

مدیرعامل اگزیم بانک کشور تصریح کرد، در حوزه ریالی نیز همچنان تامین منابع از صندوق توسعه ملی و تخصیص آن در قالب سرمایه در گردش را در اولویت برنامه های خود داریم؛ ضمن آنکه تسهیلاتی را که صندوق برای تامین مالی طرح ها در اختیار بانک قرار داده است را به طرح های کوچک و متوسط تخصیص می دهیم.

صالح آبادی در ادامه به موضوع اعطای ضمانت نامه های ریالی و گشایش اعتبار اسنادی (ال سی) داخلی به مشتریان بانک اشاره کرد و گفت: در بخش ارائه ضمانت نامه ها و ارائه ال سی، روند ارائه خدمات بدون هیچ محدودیت و مشکلی ادامه دارد و بنا داریم حجم این خدمات را در سال آینده افزایش داده و به طیف گسترده تر و متنوع تری از مشتریان، خدمات ارائه دهیم.

به گفته مدیرعامل بانک توسعه صادرات، هرچند در رویه اعطای خدمات ارزی، اگزیم بانک ایران اعم از ضمانت نامه، حوالجات و ال سی ارزی، محدودیت هایی وجود دارد اما خوشبختانه این امکان فراهم است که از ظرفیت صرافی بانک توسعه صادرات در این بخش به شیوه مطلوب استفاده کنیم.

صالح آبادی گفت: اکنون هیچ گونه حواله و ثبت سفارشی در این بانک بدون پاسخ باقینمانده است؛ ضمن آنکه بانک توسعه صادرات در ادامه از ظرفیت های صرافی بهره بیشتری خواهد برد.

** سازوکارهای ویژه ارزی برای شرایط خاص

صالح آبادی یادآورشد: در بخش خدمات ارزی سازوکارهای تخصصی و ویژه ای را برای شرایط خاص تدارک دیده ایم که نتیجه آن، رفع مشکلات مشتریان بانک توسعه صادرات خواهد بود به گونه ای که صادرکنندگان و واردکنندگان مواد اولیه به هیچ عنوان در دریافت خدمات ارزی مشکلی حس نخواهند کرد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات درخصوص موضوع واگذاری اموال بانک توسعه صادرات گفت: خوشبختانه بانک توسعه صادرات عمده مسئولیتی که در بخش واگذاری اموال را برعهده داشت، انجام داده و در این زمینه مشکل خاصی وجود ندارد.

صالح آبادی با تبریک چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ابراز امیدواری کرد این بانک در راستای مسئولیت تعریف شده خود برای توسعه صادرات کشور، در مسیر تحقق هدف گذاری های انجام شده موفق عمل کند.

منبع: قلم نیوز
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: