کد خبر: ۱۰۰۰۸
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۱ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
اعضای شورای اسلامی شهر تهران با تصویب ماده ۱۱ لایحه تعیین نرخ عوارض تردد در محدوده های مرکزی شهر بر اخذ همزمان عوارض و جریمه، صحه گذاشتند.

به گزارش قلم نیوز- در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورا بررسی تعیین نرخ عوارض تردد در محدود های مرکزی شهر در دستور قرار گرفت. بعد از تصویب مواد ۶ تا ۱۰ این لایحه ماده ۱۱ مورد بررسی قرار گرفت.

"حجت نظری" در جریان بررسی این لایحه، گفت: در این ماده به صراحت گفته شده اخذ همزمان جریمه و عوارض غیر قانونی است و ما نباید هزینه ای اضافه به مردم وارد کنیم.

سید "حسن رسولی" نیز، افزود: ماهیت جریمه با عوارض کاملا متفاوت است جریمه را قانونگذار یعنی مجلس شورای اسلامی وضع می کند  و مجری پلیس راهور ولی عوارض توسط شورای هماهنگی حمل و نقل تایید می شود و مجری نیز شهرداری است.

در ادامه، "محسن پور سید آقایی" معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری نیز، گفت: در جلسه ای که در فرمانداری و با حضور نماینده  دادستانی، شورا، شهرداری، پلیس راهور و  استانداری برگزار شد بر قانونی بودن این مهم تاکید شد.

در نهایت پیشنهاد حجت نظری مبنی بر عدم اخذ همزمان عوارض و جریمه برای تردد غیر قانونی در محدوده های مرکزی شهر به تصویب نرسید.

در ادامه ماده ۱۱ به اصلاحات صورت گرفته و حذف تبصره های سه و چهار به تصویب رسید.

در این جلسه در جریان بررسی ماده ۱۲ بنا به پیشنهاد افشین حبیب زاده و احمد مسجد جامعی مقرر شد شهرداری گزارش تاثیر طرح کاهش ترافیک و آلودگی هوا در محدوده های مرکزی شهر را هر سه ماه یکبار به شورا ارائه کند که این پیشنهاد به تصوب رسید.

 در ادامه "احمد مسجد جامعی" نیز پیشنهاد داد در راستای پایش مستمر و اجرای دقیق طرح شهرداری موظف است حداقل یک دهم درصد از درآمد ناشی از اجرای طرح را در قالب به کار گیری ارزیاب شخص ثالث اختصاص دهد. همچنین شهرداری موظف است  شیوه نامه انتخاب و به کارگیری و خرید خدمات ارزیاب شخص ثالث را تهیه و به تایید کمیسیون های مشترک (محیط زیست و سلامت، حمل و نقل و عمران و برنامه و بودجه) برساند. این پیشنهاد نیز به تصویب رسید و به عنوان ماده ۱۳ این لایحه منظور شد.

"محمد علیخانی" رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران هم در جریان بررسی لایحه تعیین نرخ عوارض محدوده طرح ترافیک گفت: تفاوتی که لایحه جدید با لایحه گذشته دارد این است که عنوان محدوده زوج و فرد به عنوان محدوده کنترل آلودگی هوا تغییر کرده و تعیین نرخ عوارض آن بر اساس مصوبه شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران که به تازگی به دست شورا رسیده است انجام می شود.

 وی تصریح کرد: در این مصوبه محدوده زوج و فرد به عنوان حلقه دوم محدوده کنترل آلودگی هواشناخته شده و هر خودرو در طول سال می تواند به مدت ۸۰ روز در آن به صورت رایگان تردد داشته باشد.

 رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران، اعلام کرد: هرچند خودروها در طول هر فصل ۲۰ روز می توانند در این محدوده به صورت رایگان وارد شوند اما در کمیسیون ها برای ساکنین این محدوده تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به محدود بودن زمان بررسی این لایحه، نمی توان انتظار داشت که هیچ مشکلی در آن دیده نشود از این روی از اعضای شورای شهر تهران می خواهم که نسبت به اصلاح این لایحه نظرات خود را ارائه کنند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: